ایروبیک
01 شهریور

ایروبیک ،به فعالیت هوازی اطلاق می شود که در آن ها شدت تمرین با لا و مدت تمرین کم است .فعالیتی است که حداقل ۱۰تا ۱۲ دقیقه با حالتریتمیک وموزون به طول می انجامد و عضلات بزرگ بدن را به کار می گیرد. این فعالیت در شرایطی انجام می شود که سرعتوشدت تمرین قابل تحمل است و نیاز بدن به اکسیژن برای مدتی افزایش می یابد.

ورزش هایی مانند پیاده روی ،شنا دو،دوچرخه سواری ،کوه نوردی پله ای ،اسکی در مناطق کوهستانی ،اسکیت ،انواع حرکات موزون و قالب های مختلف تنیس به صورت متناوب (راکت بال ،اسکواش) از جمله ورزش های ایروبیک یا هوازی می باشند .

فوائد ایروبیک:

از نظر پزشکی ،این ورزش سیستم قلب ،عروق و تنفس را تعلیم داده تا با سرعت و بازدهی بالا اکسیژن را دریافت و به قسمت های مختلف بدت برساند . در اثر انجام این نوع ورزش ها،تنفس یکنواخت از دهان و بینی به طور همزمان انجام میشود و باعث تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن ،کنترل قندخون ،کنترل فشار خون و کاهش وزن اضافی بدن خواهد شد. ایروبیک وسیله ای موثر برای جلوگیری از افسردگی ،بی حوصلگی و بی قراری است ،چون هورمون آندروفین در بدن تولید میشود و باعث ایجاد نشاط ،تمرکز ذهن و بالا رفتن خلاقیت فکری می شود .

تمرینات ایربیک موجب حرکات ریتمیک و متناوب ماهیچه ای شده وضربان قلب و تنفس را در مدت زمان کوتاهی بالا می برد 

بهترین شیوه انتخاب ایروبیک ،برقرار کردن تعادل و توازن میان این نوع ورزش ها با شرایط جسمانی فرد می باشد .این استراتژی مصدومیت های پیا پی را کاهش و بروز آنها را تقلیل میدهد.و موجب می شود ،در شرایطی که فرد فعالیت های بدنی زیادی انجام می دهد ،توازن و بالانس بیشتری در حرکات ماهیچه ها برقرار گردد که این امر سبب می شود فرد بیش از پیش از انجام ورزش لذت ببرد . به خصوص این مسئله هنگامی که فرد تمریناتی با تحرک بالا مثل دویدن ،تنیس و اسکواش انجام میدهد و یا به ورزش هایی با تحرک کمتر مانند شنا ،پیاده رویو اسکی می پردازدبسیار حائز اهمیت است .

نکته مهم این است که ورزش های ایروبیک به بهبود وضعیت جسمانی و پیش گیری از مصدومیت ها کمک شایانی می کند .

ایروبیک در زنان 

خانم ها تصور می کنند اگر با دستگاه ،تمرین بدن سازی کنند،بدن آن ها عضلانی می شود.

در این رابطه باید گفت :میزان عضلانی شدن در مردانو زنان با این روش ،متفاوت نشان میدهد . چون هورمون خانم ها به علت اختلاف هورمونی با آقایان ،به این تمرینات واکنش نشان می دهد.چون هورمون تستوسترون نقش تعیین کننده در تقویت وبهبود حجمعضلانی دارد و درزنان مقدار این هورمون کم است ،در نتیجه تمرینات با وزنه موجب عضلانی شدن آن ها نمی شود.

خانم ها می توانند با برنامه ی خاص ایروبیک ،عضلات خود را سفت تر کنند و تمرینات بدنسازی را قبل از رسیدن به سن سالمندی به منظور کاهش عوارض پیری انجام دهند ،زیرا که تمرینات قدرتی بهترین راه برای جلوگیری از پوکی استخوان و… می باشد.

مدت زمان مناسب برای انجام تمرینات ایروبیک 

این که چه مدت زمانی را برای انجام تمرینات ایروبیک باید اختصاص دهید ،بیشتر از همه بستگی به هدف ،جدول برنامه ریزی و شرایط فیزیکی شما دارد.اما زمان ۱۰تا ۶۰ دقیقه قابل قبول به نظر می رسد . اگر هدف شما کاهش وزن اضافیبدنتان باشد ودر شرایط بدنی مساعد هم باشید ،می توانید مدت بیشتری هم ورزش کنید.

شاید در این صورت چیزی در حدود ۳۰،۴۰و.یا ۶۰دقیقه هم به شما توصیه شود. تحقیقات اخیر نشان داده که سطح آمادگی بدنی حتی با تمرینات کوتاه مدت ،روزی ۲ یا ۳ بار و حداقل ۵ روز در هفته انجام شوند.

به طور کلی برای ایجاد امادگی جسمانی ،حفظسلامتی و تناسب اندام ،جدول زمان بندی ۳۰دقیقه ای توصیه می شود. در این مدت زمان ،فرد به خوبی می تواند ایروبیک بهره مند شود بدون این که خستگی چندانی تحمل کند.

منبع


دیدگاه بگذارید