قرقاول
01 تیر

غذای قرقاول و هزینه آن جزء دغدغه های مهم پرورش دهندگان قرقاول می باشد.

بسته آموزش پرورش قرقاول


بدیهی است که هر چه هزینه غذای قرقاول بیشتر شود، هزینه تمام شده تولید نیز افزایش خواهد یافت. زیرا که غذای مصرفی در یک دوره پرورش، قسمت اعظم هزینه های دوره را شامل می شود. برخی را گمان بر این است که برای تغذیه قرقاول می توان از جیره ماکیان مانند استفاده کرد. این موضوع صحت ندارد زیرا که جیره های غذایی جوجه قرقاول ها باید ۲۸% پروتئین و جیره غذایی قرقاول های بالغ باید ۲۴% پروتئین داشته باشد. سویا و ذرت یکی از ترکیبات اصلی غذای قرقاول ها به شما می رود. جوجه قرقاول بعد از خروج از تخم تا ۲۴ ساعت باید بدون غذا نگهداری شود.

غذای قرقاول ها در طبیعت

قرقاول در زندگی آزاد و نیمه وحشی خود از انواع دانه های گیاهی تغذیه می نمایند. قرقاول ها اصولا حیوانی دانه خوار هستند، دانه های تمشک کوهی، عرعر، ترنجبین و بالاخره انواع حشرات، کرم ها، مورچه و نظایر آن بهترین مواد غذایی برای قرقاول به شمار می روند.

در بسیاری از مناطق مرطوب و پوشیده از جنگل که به خصوص در آن جا انواع بوته های تمشک وحشی زیاد روییده باشد، وجود قرقاول حتمی است.

غذای قرقاول ها در زمان جوجه کشی

فصل بهار زمان مناسبی برای جوجه کشی این پرنده می باشد. در اوایل بهار باید در تغذیه این پرنده به خاطر تقویت حالات جنسی در حیوان دقت بیشتری کرد. معمولا اضافه کردن مقداری آرد گندم، چاودار و یا یولاف با نتایج درخشانی همراه بوده و خوراندن مواد سبز به خصوص استفاده از برگ های شبدر بر میزان تخم گذاری اضافه می نماید.

تاثیر غذای سالم و ناسالم در ظاهر قرقاول ها

قرقاول هایی که از تغذیه خوب و سلامت کامل برخوردار باشند رنگ پرهایشان درخشان و براق بوده، چشم ها زنده و درخشان، حرکات سریع و با نشاط خاصی همراه است. درصورتی که قرقاول هایی که از غذای مناسبی استفاده نمی کنند، اغلب کسل و حرکاتشان ضعیف و به خصوص پشت آن ها خمیده و متورم به نظر می رسد.

غذای قرقاول ها در حال حاضر از چه اجزایی تشکیل می شود؟

باید توجه داشت که غذای این پرنده در پرورشگاه ها بر اساس جیره های غذایی ماکیان مانند غذای بلدرچین یا مرغ و.. صورت می گیرد. غذای این پرنده ها امروزه از روی جیره های خاصی که از مخلوط دانه های گندم، ارزن، جو و نظایر آن می باشد، تشکیل می یابد. تجربه نشان داده است که از میان دانه های گفته شده دانه گندم سیاه مورد توجه این پرنده ها بوده و از نظر قیمت هم مناسب است.

در هر حال علاوه بر مخلوط دانه های ذکر شده رایج ترین غذایی که امروزه در اکثر مزارع پرورش قرقاول برای تغذیه جوجه قرقاول ها کاربرد دارد عبارت است از: خمیر نرمی که از اختلاط گوشت پخته شده گوساله، مغز نان، تخم مرغ پخته و برگ کاهو. در سن بلوغ نیز رژیم متعادلی از مواد که در آن پودر ماهی و یا گوشت و هم چنین انواع کنجاله ها به اندازه لازم وجود داشته باشد بهترین خوراک قرقاول ها را تشکیل می دهد.

تغذیه قرقاول ها در گذشته

تغذیه قرقاول ها در قدیم با روش خاصی انجام می شد که شرح آن خالی از لطف نیست. از این روش هم اکنون نیز توسط عده ای از پرورش دهندگان قدیمی در گوشه و کنار جهان اجرا می شود. بدین گونه بوده که برای تغذیه جوجه قرقاول ها از تخم مورچه استفاده می شد. برای این منظور پرورش دهندگان قبلا بایستی با زحمت بسیار زیاد روزانه مقداری تخم مورچه جمع آوری می کردند و آن ها را در اختیار قرقاول ها به خصوص جوجه ها قرار می دادند. طرز تقسیم تخم مورچه به این ترتیب بوده که هر سه ساعت یک بار مقدار کافی تخم پاک شده مورچه را جلوی جوجه می ریختند. ضمنا گاهگاهی نیز به غذای مزبور (تخم مورچه) مقداری تخم مرغ پخته اضافه می کردند. اضافه کردن نمک نیز به غذای مزبور موجب تحریک اشتهای جوجه ها می گردید.

از روز ۱۵ به بعد سعی می شد به غذای مزبور مقداری خمیر نان و یا قطعات پخته شده قلب، کبد، یا ریه گاو یا گوسفند اضافه گردد، از ماه دوم به بعد نیز به تدریج غذای مذکور با تغذیه دانه ای تعویض می شد، هر چند که تعویض کردن غذا همراه با اشکال بود، ولی در هر حال پرورش دهندگان سعی می کردند روز به روز بر مصرف دانه های ارزن، شاهدانه و گندم بیفزایند.

تاثیر آب بر سلامت قرقاول

آب در سلامت قرقاول ها تاثیر بسیار زیادی دارد. از این رو آب مصرفی باید هر صبح و هر شب تعویض شود و ظروف آبخوری هر دو روز یک بار تمیز و ضدعفونی گردد. باید توجه داشت که چنانچه مدفوع یک پرنده آلوده به بیماری های عفونی طیور، آب را آلوده کند، این آب می تواند صدها پرنده سالم را مبتلا نمایند. برخی از پرورش دهندگان این پرنده با افزودن برخی از ویتامین ها به آب آشامیدنی، تلاش می کنند که سطح ایمنی بدن پرنده را بالا ببرند.

تعذیه این پرنده ها برای افرادی که مشغول به پرورش قرقاول و فروش گوشت آن هستند در چند سال گذشته در کشورهای زیادی از جمله ایران بسیار رایج شده است. گوشت قرقاول قهوه ای رنگ بوده و بسیار لذیذ و مقوی می باشد و طرفداران زیادی دارد و هضم و جذب آن برای معده و روده ها سهل و آسان است. از این رو برخی از پزشکان خوردن گوشت این پرنده را برای بیمارانی که دوره نقاهت خود را می گذرانند و یا فراد پیر و بیمار توصیه می کنند.

منبع :نوین طیور


دیدگاه بگذارید